O konkursie na reportaż

PALMA WARSZAWSKA. Drzewo poznania swojego i obcego – druga edycja -2018

Konkurs na reportaż o spotkaniu kultur skierowany do początkujących reporteróważystów. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursuie na reportaż prasowy pod hasłem: „PALMA WARSZAWSKA. Drzewo poznania obcego i swojego”

Czekamy na kolejne pomysły tekstów reporterskich na temat szeroko pojętej różnorodności: społecznej, kulturalnej, językowej, narodowościowej, z której doświadczaliśmy lub doświadczamy w mieście WarszawiA. Wyłonimy trzy najciekawsze pomysły. Następnie, ich autorzy wejdą w rolę Uczniów i przez trzy miesiące będą pracowali nad swoim tekstem z Mistrzami reportażu: Włodzimierzem Nowakiem, Katarzyną Surmiak-Domańską i Grzegorzem Szymanikiem. Najlepszy reportaż poznamy w październiku podczas tegorocznej gali wręczenia Nagrody im. Beaty Pawlak. Nagrodą jest publikacja na łamach Dużego Formatu.
* Do konkursu zapraszamy osoby do 30. roku życia.
* Na zgłoszenia czekamy do 31 maja, prosimy o wypełnienie FORMULARZA
* Należy przesłać pomysł na tekst (około 1 strony znormalizowanego maszynopisu – 1800 znaków). Mistrzowieynie i Uczniowie będą pracować razem do 30 września 2018 R.

REGULAMIN KONKURSU

 

Podczas II. edycji konkursu Mistrzyniami Uczniów będą:

Włodzimierz Nowak reporter, przez ostatnie pięć lat kierował „Dużym
Formatem. Magazynem reporterów”. Laureat niemieckiej Nagrody Kulturalnej im. George Dehio (2010), Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2009 i Nagrody SDP im. Kazimierza Dziewanowskiego (2005) za cykl reportaży z Białorusi. Książki reporterskie: „Obwód głowy” (finał nagrody literackiej Nike 2008), „Serce narodu koło przystanku” (finał nagrody im. R. Kapuścińskiego 2009), „Niemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda”, (nominacja do Nike 2017), „Dżej Dżej. Rozmowy z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania”
(2017, współautor Violetta Szostak)

Katarzyna Surmiak-Domańska reporterka Gazety Wyborczej, tutorka Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu, autorka kilku książek non-fiction, w tym nominowanych do nagrody literackiej NIKE „Mokradełka” i „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”.

Grzegorz Szymanik  reporter „Gazety Wyborczej” magazynu „Duży Format”. Za reportaż z rodzinnej wioski Aleksandra Łukaszenki nagrodzony w konkursie PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, a za teksty z Polski Nagrodą im. Teresy Torańskiej. Pięciokrotnie nominowany do Grand Press. Autor zbioru reportaży o miejscach konfliktów „Motory rewolucji” (Czarne, 2015) i współautor książki o wojnie na Ukrainie „Po północy w Doniecku” (Agora, 2016, nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak).

 

Zwyciężczynią I. edycji konkursu ” PALMA WARSZAWSKA. Drzewo poznania swojego i obcego” została Aleksandra Gałka autorka tekstu „Mój pierwszy raz w Warszawie”,  który ukazał się 20 listopada 2017 r. na łamach magazynu Duży Format  TU.  Mistrzynią Oli była Katarzyna Surmiak-Domańska. Gratulacje!

Do finałowej trójki przeszła również Aleksandra Domaradzka i jej tekst o wytwórni fonograficznej „Syrena” (opieka Ewy Winnickiej) oraz duet Agnieszka Szwajgier i Justyna Godz z tekstem o warszawskich hostelach (opieka Iza Klementowska). Gratulujemy!